úvodní strana Turista  ›  Historie města a regionu ›   Významné osobnosti ›  Jan VÍŠEK (1908 - 1995)

Jan VÍŠEK (1908 - 1995)

FACEBOOK TWITTER GOOGLE+
Jan VÍŠEK
 
* 8. 2. 1908 Slatiňany (Chrudim)
 + 11. 4. 1995 Kadaň (Chomutov)
 
malíř, zasloužilý umělec (1988), člen skupiny Český fond výtvarných umění (ČFVU)
 
Narodil se ve Slatiňanech u Chrudimi jako poslední ze sedmi dětí. Otec, venkovský řemeslník, zemřel na začátku 1. světové války, a tak největší vliv na synův další vývoj měla matka, která jej jako lidová malířka vedla k umění. Po absolvování učitelského ústavu v Chrudimi nastoupil jako učitel v Litoměřicích a poté vystřídal čtrnáct škol. Láska k výtvarnému umění ho nakonec začátkem 2. světové války přivedla na studia na Uměleckoprůmyslové škole v Praze, která po dvou letech absolvoval v dílně Františka Kysely u profesora Josefa Nováka. 
 
Během okupace byl činný jako ilegální pracovník komunistického odboje a zapojil se i do partyzánského boje se sovětskými výsadkáři v oblasti Devíti skal a Žákovy hory. Za bojové zásluhy obdržel Československý válečný kříž 1939 a medaili za zásluhy I. stupně. 
 
V roce 1945 odešel ze Svratky, kde působil v Revolučním národním výboru, do pohraničí, kde se nakonec rozhodl zůstat v severočeské Kadani. Byl zaměstnán jako osvětový pracovník. Již v roce 1949 však na vlastní žádost vystoupil ze státních služeb a až do konce života pracoval a tvořil jako akademický malíř.
 
Hlavními tématy jeho obrazů byla příroda, především lesy, hory a krajina kolem řek. Realismus (ve své době i tzv. socialistický) byl i pod vlivem čínského umění stále zkratkovitější, tvarově i barevně zjednodušené. Od optimismu rané tvorby přechází i ke kritickému pohledu na zkázonosné zásahy člověka do životního prostředí. Krajinomalbě se věnuje i na cestách po světě, ale vždy se vrací k motivům z domova – Kadaň a Kadaňsko jsou zachyceny na mnoha plátnech, která našla své zastoupení na četných výstavách v Čechách i v zahraničí. Jeho obrazy jsou v majetku nejen mnoha úřadů a škol v severozápadních Čechách, ale i Národní galerie v Praze či v krajských galeriích v Karlových Varech a Litoměřicích.
 
Manželka Jana Víška Marie byla dlouholetou ředitelkou kadaňské knihovny, zemřela v roce 1984. Jan Víšek zemřel ve věku 87 let v roce 1995. Manželé odpočívají na kadaňském hřbitově, jejich náhrobek zdobí otevřená kniha a malířská paleta. 
 
Vybrané výstavy doma: Kadaň, Chomutov, Žatec, Praha, Chrudim, Brno, Čáslav, Litoměřice, Ostrov nad Ohří, Terezín, Svratka, Sokolov, Klášterec nad Ohří, Český Dub, Karlovy Vary, Ústí nad Labem, Most, Valašské Meziříčí, Vsetín, Jablonné v Podještědí, Litvínov.
 
Vybrané výstavy v zahraničí: Vídeň, Drážďany, Ancona, Kupami, Garrick on Suir, Tel Aviv, Marrleeberg, Gera, Detva, Bánská Bystrica, Zvolen. Seriály obrazů: Náš nový domov, Krásy pohraničí, Domov a cizina, Dvojí tvář naší krajiny, Lesy, Orbis pitorescus pictus, Ikebana, Dialog s přírodou.
 
 
 
 
Forma uveřejněných informací je v souladu se zákonem č.64/2008 Sb., vyhláška o přístupnosti.

Neoficiální stránky města Kadaně a Kadaňska | Provozovatel: Městský úřad Kadaň| Prohlášení o přístupnosti
Vedoucí projektu: Jindřich Rebec | © 2010 - 2019 Blig s.r.o.