úvodní strana Turista  ›  Turistické atraktivity ›   Technické památky ›  Vodní elektrárna Želina u Kadaně

Vodní elektrárna Želina u Kadaně

FACEBOOK TWITTER GOOGLE+

Elektrárnu začalo budovat město Kadaň v roce 1905. Dokončena byla v roce 1908. Ve dvou horizontálních kašnách byly umístěny dvojité Francisovy vodní turbíny, každá o výkonu 294 kW, které poháněly dva generátory. Vodu na turbíny přiváděl 173 metrů dlouhý tunel od želinského jezu. Již v padesátých letech minulého století se tato elektrárna ocitla na pokraji zániku.

Její roli převzala nová, výkonnější elektrárna v Lomazicích. Želinská elektrárna byla odstavena a ponechána svému osudu.

Nakonec se dnešních dnů nedočkala ta lomazická, která byla zaplavena při stavbě Nechranické přehrady. Do rekonstrukce elektrárny se památkáři s energetiky pustili hned v roce 1991. Odborníci z památkového ústavu, za jejichž dohledu rekonstrukce probíhala, přitom označili malou vodní elektrárnu v želinském meandru řeky Ohře za pozoruhodné architektonické dílo a technicko-historickou památku.

Opravené původní turbíny dnes opět vyrábějí elektrický proud. Původně městská elektrárna je dnes ve vlastnictví společnosti ČEZ a.s.

Vedoucí projektu: Jindřich Rebec | © 2010 - 2018 Blig s.r.o.