úvodní strana Turista  ›  Volný čas a sport ›   Příroda a ekologie ›  Přírodní krásy

Přírodní krásy

FACEBOOK TWITTER GOOGLE+

Kopec za vámi představuje národní přírodní rezervaci Úhošť s naučnou stezkou. Je součástí Doupovských hor. Úhošť je stolová hora s vrcholem ve výšce 592 m nad mořem a s rozlohou 114,5 ha. Představuje ukázku geologického vývoje Doupovských hor. Na svazích Úhoště jsou přirozená lesní a stepní společenstva zastoupena například vstavačem či koniklecem, skalní stěny pak obydluje výr velký. V uvedené lokalitě se mimo jiné nachází až 1000 druhů rostlin z 3000 evidovaných v České republice. Hora Úhošť je považována za legendární slovanské hradisko Wogatisburg, kde slovanský král Samo porazil roku 631 franckého panovníka Dagoberta.

Před vámi nad Kadaní se zvedá dvojvrší, které tvoří vrch Svatý kopec 402,3 m nad mořem, též známý jako Svatý vrch či lidově zvaný jako Svaťák a vrch Strážiště 401 m nad mořem. Na Svatém kopečku stál kamenný vyhlídkový altán, jenž poskytoval krásný výhled na Doupovské a Krušné hory, údolí řeky Ohře a okolí. Po válce a odsunu německého obyvatelstva vrchol postupně zarostl a upadl v zapomnění. Teprve v roce 2001 se kada ňská radnice rozhodla, že vrch opět oživí a nechá zde postavit rozhlednu. Vzhledem k tomu, že nyní je Svatý kopec zalesněn, bylo třeba novou vyhlídkovou plošinu vyvýšit o 9 m nad původní podlahu. Celková výška rozhledny činí 16 m od terénu a vede na ní 52 schodů.

Cesta na vrchol Svaťáku a rozhledny vede přes hráz Kadaňského stupně, odtud pak pro pěší turisty po žluté značce a dále po levé straně klášterní zdi před Františkánský klášter. Pro cyklisty směrem vlevo od kláštera přes Strážiště po místních ukazatelích. Dále se můžete v královském městě Kadani setkat s několika památnými stromy jako je Svatojánská lípa či Lípy u kaple svatého Jana Křtitele nebo s Kadaňskou hruš ňí.

Forma uveřejněných informací je v souladu se zákonem č.64/2008 Sb., vyhláška o přístupnosti.

Neoficiální stránky města Kadaně a Kadaňska | Provozovatel: Městský úřad Kadaň| Prohlášení o přístupnosti
Vedoucí projektu: Jindřich Rebec | © 2010 - 2019 Blig s.r.o.