úvodní strana Turista  ›  Volný čas a sport ›   Příroda a ekologie ›  Popis zahrad františkánského kláštera v Kadani

Popis zahrad františkánského kláštera v Kadani

FACEBOOK TWITTER GOOGLE+

Areál zahrad kláštera tvoří plochy o celkové výměře téměř 2,5 hektarů. Horní část především okolo klášterních budov tvoří zahrady obnovené podle doložené mapy z roku 1912. Trávníkové plochy jsou doplněné o zahradní prvky, vodu, okrasné dřeviny a květinové záhony. Stejně jako v minulosti řeholníci i dnešní návštěvník zde nalezne klid a zahrady slouží k jeho odpočinku.

Dolní část zahrad byla obnovena podle stavu z 18. století, kdy řeholníci byli nuceni si zajistit obživu především z vlastních zdrojů. Převýšení terénu a jižní expozice zde umožnila obnovit v roce 1998 vinici o výměře téměř 0,5 hektarů. Vinice je přístupná veřejnosti a na terasách se může návštěvník seznámit s historií vinařství na Kadaňsku a s několika způsoby pěstování révy vinné. Vinice nese jméno hlavního vinařského patrona české země a tím je sv. Václav. Úroda z vinice slouží pouze pro reprezentační účely města Kadaně. Ve vinici se každoročně zaráží viniční „Hora“, která se otevírá při „Svatováclavském vinobraní“, které se slaví každoročně v celém areálu zpravidla poslední sobotu v září. Úroda se zpracovává ve viničním sklípku, který je umístěn na západní straně areálu pod klášterním noviciátem.

Na východní straně hospodářské zahrady byla v roce 1999 vystavěna tyčová chmelnice. Celková plocha je 0,05 hektarů a je jedinou tyčovou chmelnicí v naší republice. Je zde ukázkou nejdelšího způsobu pěstování chmelové révy v dějinách lidstva a vzpomínkou na dobu, kdy si řeholnící pěstovali chmel pro potřebu klášterního pivovaru, který pocházel z roku 1480. Nově zbudován byl v roce 1692. V roce 1888 byla provedena rekonstrukce sladovny. V roce 1891 byla výroba piva zastavena a později byl pivovar zrušen. Jeho zbytky byly zbořeny roku 1909. Tato tradice (vaření piva) zatím nebyla obnovena.

V areálu zahrad nechybí ani hospodářská zvířata. Nad chmelnicí v ohradě najdeme prase kadeřavé (Cecilku), dvě ovečky cápové (Karolínu a Hančí) a na půdě chlívku tři domácí kočičky. V ohradě pod vinicí žijí kamerunské kozičky a kozlíci (Hubert, Slaviboj, Břetislav, Kryštof, Terezka, Barborka, Eliška a Zuzana). V blízkosti ohrady nalezneme chráněné mraveniště. Na konci ohrady se zvažuje umístění dvou historických včelínů, kde by se návštěvník mohl seznámit se životem včel v úle. V poslední ohradě na západním okraji vinice najde návštěvník berana ovce cápová Vaška a dvě kozy domácí (Amálku a Lízu). Součástí hospodářské zahrady je i bylinkový záhon s celou řadou běžných i méně známých bylinek.

Forma uveřejněných informací je v souladu se zákonem č.64/2008 Sb., vyhláška o přístupnosti.

Neoficiální stránky města Kadaně a Kadaňska | Provozovatel: Městský úřad Kadaň| Prohlášení o přístupnosti
Vedoucí projektu: Jindřich Rebec | © 2010 - 2019 Blig s.r.o.